Falenta Marek

Marek Falenta – ur. 26 września 1975 r. w Legnicy, polski przedsiębiorca, ekspert i inwestor w branży telekomunikacji, finansów oraz nowych technologii. W 2013 roku znajdował się na 67. miejscu listy najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. Właściciel 7,72% akcji Hawe, firmy telekomunikacyjnej, w której planach była budowa własnej sieci światłowodowej. W 2013 roku Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały z Hawe porozumienie dotyczące możliwości wspólnej inwestycji mającej na celu doprowadzenie sieci światłowodowej do 870 tys. domów w całej Polsce. Wartość nakładów inwestycyjnych miała wynieść ok. 560 mln zł.

Przewodniczącym rady nadzorczej Hawe został ojciec biznesmena Waldemar Falenta, a w składzie rady nadzorczej znaleźli się także były senator PO Tomasz Misiak, były parlamentarzysta PSL Lesław Podkański oraz była prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, której mąż został adwokatem Łukasza N., jednego z kelnerów zatrzymanych w sprawie afery podsłuchowej. Na początku 2014 roku, zakupił 40% udziałów w firmie Składy Węgla.

5 czerwca 2014 roku, CBA zatrzymało 10 osób zajmujących kierownicze stanowiska w tej firmie, pod zarzutem oszustwa, wyłudzania podatku VAT i prania brudnych pieniędzy na kwotę 85 mln zł. Marek Falenta został zatrzymany w lipcu 2014 roku, w związku z podejrzeniem sporządzenia nagrań w tzw. aferze podsłuchowej. Zaprzeczył oskarżeniom o współudział w nagrywaniu czołowych polityków i stwierdził, że padł ofiarą rządu i konkurencji.

« Powrót do Leksykonu