Mercader Ramon

Ramon Mercader – ur. 7 lutego 1913 lub 7 lutego 1914 w Barcelonie, zm. 18 października 1978 w Hawanie) – hiszpański komunista, morderca Lwa Trockiego.

Od młodości interesował się komunizmem, aktywnie działał w hiszpańskich ruchach lewicowych, był aresztowany za działalnoćć komunistyczną i spędził rok w więzieniu. Przed II wojną światową został w Paryżu zwerbowany na agenta NKWD. W 1938 roku dzięki Markowi Zborowskiemu poznał sekretarkę Lwa Trockiego i dostał od swoich mocodawców polecenie zamordowania przeciwnika Józefa Stalina.

W tym celu Mercader zaprzyjaźnił się z Lwem Trockim, gdzie odwiedzał go w jego meksykańskiej willi jako obywatel Kanady, Frank Jackson (o czym sam Trocki nie miał pojęcia). Dzięki wniesionemu na teren posiadłości czekanowi, Mercader ciężko ranił Trockiego w głowę – ten zmarł dzień później w szpitalu. Mercader został skazany na 20 lat więzienia a karę odbywał w Meksyku. Po wyjściu na wolność wyjechał na Kubę, a stamtąd do ZSRS, gdzie przywitano go jako bohatera i odznaczono najwyższymi sowieckimi orderami. Ramon Mercader spoczywa na moskiewskim Kuncewie, pod nazwiskiem Ramon Iwanowicz Lopez.

« Powrót do Leksykonu