Koziej Stanisław

Stanisław KoziejStanisław Koziej – ur. 8 lipca 1943 r. w Glinniku, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku, profesor nauk wojskowych, były wiceminister obrony narodowej, od 2010 roku szef BBN. W okresie PRL działał w PZPR. Należał do bliskich współpracowników płk. Ryszarda Kuklińskiego. Ukończył specjalistyczne kursy m.in. w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRS, zabezpieczany przez GRU, w Instytucie Wyższych Studiów Obrony Narodowej w Paryżu oraz Akademii Obrony NATO. W 1987 roku otrzymał „Srebrne Pióro”, nagrodę dla najskuteczniejszych i najaktywniejszych propagandystów PRL. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora nauk wojskowych.

W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia PO. 13 kwietnia 2010 roku, wykonujący obowiązki Prezydenta RP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powołał Stanisława Kozieja na urząd szefa BBN, nieobsadzony po śmierci Aleksandra Szczygły w katastrofie smoleńskiej. 20 maja 2010 roku został powołany w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaprosił Nikołaja Patruszewa na obchody 20-lecia BBN. W 2015 roku zasłynął jako bohater wpadki Bronisława Komorowskiego, który w trakcie zwiedzania parlamentu japońskiego wołał do gen. Kozieja „chodź, szogunie”.

Przeczytaj również o strategii obronnej Stanisława Kozieja, przygotowanej, gdy był szefem BBN przy prezydencie Bronisławie Komorowskim.

Dodaj komentarz