Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego otwarto w przeddzień 60. rocznicy Powstania warszawskiego – 31 lipca 2004 roku. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79, a główne wejście do Muzeum znajduje się od strony ulicy Przyokopowej. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.

Budowa Muzeum nie była możliwa przez wiele lat z powodów politycznych. O potrzebie jego powstania dyskutowano już w 1956 roku, podczas odwilży po śmierci Józefa Stalina. Pierwsze działania w kierunku budowy Muzeum rozpoczęły się w 1981 roku, kiedy powstał Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Rozpoczęto też zbiórkę pamiątek z Powstania warszawskiego. Stan wojenny sparaliżował prace komitetu i dopiero w 1983 roku komisarz Warszawy gen. Mieczysław Dębicki powołał przy Muzeum Historycznym m.st. Warszawy oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, który zajmował się gromadzeniem pamiątek. W ciągu dwudziestu lat oddział zebrał kilkanaście tysięcy eksponatów.

Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego była planowana przez lata. W 1986 roku został nawet rozpisany konkurs na projekt Muzeum w na ruinach Banku Polskiego, powstańczej reduty przy ul. Bielańskiej. Do budowy jednak z różnych powodów nie doszło. W 2002 roku prezydentem Warszawy został Lech Kaczyński, który obiecał weteranom Powstania warszawskiego, że Muzeum powstanie na 60. rocznicę wybuchu Powstania. Prace nad projektem rozpoczęły się w błyskawicznym tempie.

Jan Ołdakowski wspólnie z Pawłem Kowalem, Leną Dąbkowską-Cichocką i Joanną Bojarską opracowali koncepcję przyszłego Muzeum. Konkurs koncepcji architektonicznej, ogłoszony w sierpniu 2003 roku, wygrał projekt architekta Wojciecha Obtułowicza. Prace rozpoczęły się w kwietniu 2004 i w ciągu następnych czterech miesięcy prowadzone były na trzy zmiany, 24 godziny na dobę. Zobacz książkę opisującą prace nad Muzeum Powstania Warszawskiego: Agnieszka Sopińska Jaremczak – „Operacja Muzeum”.

Ekspozycja w Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się na trzech kondygnacjach, na powierzchni 3000 m². Wystawionych zostało ok. 1000 eksponatów (z ponad 30 000 zgromadzonych): broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice i filmy z 1944 roku.

W Muzeum można też obejrzeć film „Miasto ruin”, który pokazuje z lotu ptaka animowaną rekonstrukcję Warszawy zniszczonej podczas Powstania warszawskiego i przez Niemców po zakończeniu walk. Film prezentowany jest na pokazach zamkniętych, na które trzeba zakupić osobny bilet, również w niedzielę, kiedy zwiedzanie jest bezpłatne.

Dużą wartością Muzeum Powstania Warszawskiego jest jego interaktywny charakter. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych mają przybliżyć powstańczą rzeczywistość. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzanie ekspozycji wewnątrz budynku wraz z obejrzeniem filmuMiasto ruin” trwa średnio ok. 2 godzin. Dodatkowe 20–30 minut należy przeznaczyć na obejrzenie Parku Wolności oraz schronu Ringstand 58c.

Adres: ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa

Strona internetowa: http://www.1944.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/1944pl