Wyspa władców (2012)

Film Wyspa władcówFilm „Wyspa Władców” z 2012 roku powstał z inicjatywy profesora Andrzeja Wyrwy, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Tytułowa „Wyspa władców” to Ostrów Lednicki, wyspa na jeziorze Lednickim, położonym pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Ostrów Lednicki był jedną z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Możliwe także, że to właśnie tam odbył się chrzest Polski. Wyspa jest Pomnikiem Historii Narodu Polskiego. Film ukazuje wyniki wieloletnich badań archeologów i innych naukowców nad początkami państwa polskiego.

Film „Wyspa władców” opowiada dzieje grodu na Ostrowie Lednickim od czasów rozpoczęcia budowy rezydencji książęcej na wyspie w drugiej połowie X wieku do najazdu na Wielkopolskę i zniszczenia grodu przez czeskiego księcia Brzetysława około 1038 roku.

Twórcy zastosowali komputerowe rekonstrukcje, aby odtworzyć topografię Ostrowa Lednickiego z X–XI wieku. Przedstawili wypowiedzi wielu wybitnych badaczy m.in.: Zofii Kurnatowskiej, Andrzeja Koli i Jerzego Strzelczyka, zabytki odkryte na wyspie i w Jeziorze Lednickim oraz zdjęcia podwodne. Demonstrują także najbardziej prawdopodobne hipotezy o budowie mostów w 963 roku oraz najeździe czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku. Film dopełniają inscenizacje walk oraz spotkania Mieszka I z Dobrawą, czy Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III.

Data premiery: 21 września 2012 roku

Czas trwania: 45 minut

Reżyseria: Zdzisław Cozac

Scenariusz: Zdzisław Cozac, Janusz Górecki

Produkcja: Media Promocja, Telewizja Polska, TVP Historia

Zwiastun filmu „Wyspa władców:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *