Czabański Krzysztof

Krzysztof Czabański – ur. 4 października 1948 r. w Warszawie, polski dziennikarz, były prezes zarządu Polskiego Radia. W latach 1967–1980 należał do PZPR. W latach 1967–1981 pracował jako reporter w czasopismach RSW Prasa-Książka-Ruch m.in. „Sztandarze Młodych”. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku był redaktorem „Tygodnika Solidarność, a po wprowadzeniu stanu wojennego w prasie podziemnej. Od jesieni 1989 roku był kolejno zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, redaktorem naczelnym „Expressu Wieczornego” i prezesem Polskiej Agencji Prasowej. W latach 1998–2001 był przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch i równolegle w latach 1999–2000 prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej S.A.

W 1993 roku wraz z Jarosławem Kaczyńskim i Sławomirem Siwkiem został oskarżony o działanie na szkodę wspólnie zakładanej Fundację Prasową Solidarność, poprzez rzekomo nielegalne finansowanie z jej źródeł Porozumienia Centrum. Pierwszy proces zakończył się wyrokiem uniewinniającym, po skierowaniu sprawy do ponownego rozpoznania w 2000 roku postępowanie zostało prawomocnie umorzone.

Publikował artykuły, komentarze i felietony m. in. w „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Wyborczej”, tygodniku Wprost i dzienniku Rzeczpospolita. 30 czerwca 2006 roku został wybrany na prezesa zarządu Polskiego Radia. Przeprowadził wówczas zwolnienia grupowe, w wyniku których zwolniono m.in. wieloletnich pracowników radia. Decyzje te niektórzy komentatorzy oceniali jako motywowane politycznie. Autor książek reporterskich i publicystycznych.

« Powrót do Leksykonu