Nowa Lewica

Nowa Lewica – jest to kolejne wcielenie marksizmu, które obejmowało szereg radykalnych ruchów oraz ideologii lewicowych w Europie Zachodniej, w latach 60′ i 70′ XX wieku.

Nowe pokolenie socjalistów podważyło ideologię klasycznego komunizmu w wydaniu ZSRS, wiernego założeniom Włodzimierza Lenina. Nowa Lewica opierała się na teorii krytycznej, która kontestowała zastane wartości, instytucje i system prawny. Swoje socjalistyczne postulaty Nowa Lewica propaguje przy pomocy hedonizmu, egalitaryzmu i swobodzie seksualnej. Nowa Lewica powstała na przełomie lat 50′ i 60′ XX wieku, a szczyt jej „działalności” przypadł na lata 60′ i 70′.

Ruch opierał się głównie na kadrze inteligenckiej w postaci studentów a w jego skład wchodził konglomerat różnorakich organizacji i ruchów lewicowych, komunizm w postaci trockizmu i maoizmu, jak i socjalizm czy anarchokomunizm. Nowa Lewica potępiała terror stosowany przez Józefa Stalina. Celem Nowej Lewicy było obalenie systemu kapitalistycznego i wprowadzenie „prawdziwego komunizmu”, co miało być możliwe dzięki inżynierii społecznej (antykultura i wojna z religią).

« Powrót do Leksykonu