Polska Razem

Polska Razem Zjednoczona Prawica (Polska Razem) – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym.

Została założona przez Jarosława Gowina 7 grudnia 2013 roku. Zarejestrowana była postanowieniem z 14 lutego 2014 roku. W skład ugrupowania weszła partia Polska jest Najważniejsza, Stowarzyszenie „Republikanie” oraz część byłych członków Platformy Obywatelskiej, a w późniejszym czasie również Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe. Głównym założeniem programowym partii jest kładzenie nacisku na zwiększenie wolności gospodarczej oraz polityka prorodzinna.

Jarosław Gowin przegrał z Donaldem Tuskiem  wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w 2013 roku, po czym odszedł z partii. 7 grudnia 2013 na konwencji krajowej w Warszawskim Centrum Kongresowym EXPO XXI, Gowin ogłosił powstanie partii, która przyjęła pełną nazwęPolska Razem Jarosława Gowina”. Już 20 lutego działacze „Republikanów” (na czele z Przemysławem Wiplerem i wiceprezesem PRJG Łukaszem Wróblem) opuścili ugrupowanie. Jednak wkrótce partię Polska Razem zasilili politycy SKL, którzy ogłosili rozwiązanie swojej partii.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 wystartowało samodzielnie, jednak nie uzyskali oni wymaganych 5% poparcia. 11 lipca 2014 ogłoszono powstanie Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska, który utworzyli trzej posłowie związani z Polską Razem. Wkrótce działacze Polski Razem podpisali porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, że będą razem startować w kolejnych wyborach samorządowych i parlamentarnych oraz, że wystawią wspólnego kandydata na prezydenta RP. W wyborach samorządowych uzyskali zaledwie 8 mandatów. Kandydaci Polski Razem zgodnie z umową znaleźli się na listach PiS również w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. W rządzie Beaty Szydło Jarosław Gowin objął urzędy wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

« Powrót do Leksykonu