Izydorczyk Bolesław

Bolesław IzydorczykBolesław Izydorczyk – ur. 9 października 1943 r. w Łodzi, polski generał dywizji, dyplomata, szef WSI w latach 1992-1994, wymieniony w raporcie Komisji ds. weryfikacji WSI, jako najbardziej odpowiedzialny za nadużycia i zaniedbania tej służby obok gen. Marka Dukaczewskiego, gen. Konstantego Malejczyka i kadm. Czesława Wawrzyniaka. W latach 1979-1980 przebywał w Moskwie na kursie GRU. W latach 1982-1984 był zastępcą attaché wojskowego przy Ambasadzie PRL w Waszyngtonie jako żołnierz Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Bolesław Izydorczyk infiltrował tam organizacje polonijne.

Jako szef WSI Bolesław Izydorczyk miał zlecić w 1992 roku inwigilację Radosława Sikorskiego. Latem 1992 roku Izydorczyk spotkał się w Zakopanem z rezydentem służb rosyjskich. Okoliczności spotkania jednoznacznie wskazywały na spotkanie wywiadowcze. W 2000 roku, gdy sprawdzano gen. Izydorczyka w związku z ubieganiem się przez niego o certyfikaty bezpieczeństwa NATO, o sprawie spotkania poinformowany został ówczesny minister obrony narodowej Bronisław Komorowski. Mimo negatywnych opinii certyfikat został wydany dzięki naciskom Bronisława Komorowskiego. Dzięki certyfikatowi mógł objąć stanowisko Dyrektora Partnership Coordination Cell w NATO, gdzie miał dostęp do informacji stanowiących ścisłe tajemnice.

Córka gen. Bolesława Izydorczyka, Monika Izydorczyk, została zatrudniona w 2000 roku w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako starszy specjalista. Organizowała m.in. międzynarodowe konferencje. Po zakończeniu kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego została zatrudniona w Urzędzie ds. Integracji z UE na etacie specjalistki ds. analiz politycznych. W 2010 roku minister Radosław Sikorski zatrudnił ją w Departamencie Strategii i Planowania MSZ, a następnie przesunięto ją do Departamentu Polityki Bezpieczeństwa. W 2013 roku została starszym specjalistą do spraw międzynarodowych w kwestiach równości płci oraz ideologii gender.

Dodaj komentarz