Pamiętnik z Powstania warszawskiego (2004)

Teatr Telewizji Pamiętnik z Powstania warszawskiegoSpektakl Teatru Telewizji „Pamiętnik z Powstania warszawskiego” opowiada o losach znanego polskiego poety i dramaturga, Mirona Białoszewskiego, oraz jego znajomych i przyjaciół w czasie Powstania warszawskiego. Zrealizowany został na podstawie wspomnień pisarza zawartych w dziele o tym samym tytule.

Narrator spektaklu i autor „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” nie brał udziału w walkach. Dwudziestodwuletni student polonistyki tajnego Uniwersytetu warszawskiego nie należał do zbrojnej konspiracji i nie brał udziału w boju. Z setkami tysięcy warszawiaków dzielił euforię pierwszych starć i radość z pierwszych, nielicznych sukcesów żołnierzy podziemia, a potem, jak większość cywilów, pragnął już tylko przetrwać koszmar okrutnych walk toczonych w mieście z nierównie silniejszym wrogiem.

Tak jak setki tysięcy mieszkańców stolicy, lepiej od heroicznej scenerii redut i barykad poznał mroczny świat podwórek, piwnic, improwizowanych schronów, kanałów i ukrytych przejść przebitych w suterenach kamienic. Toczył ciężką walkę z głodem, pragnieniem i strachem, codzienną walkę o w miarę bezpieczny kąt, odrobinę pożywienia, wiadro wody.

„Pamiętnik z Powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego ukazał się drukiem w 1970 roku. Dopiero ta publikacja, uhonorowana nagrodą ministra kultury i sztuki drugiego stopnia, zwróciła uwagę szerszej publiczności na znanego dotąd tylko nielicznym autora paru tomików wierszy. Odbiorców ujmowały szczerość i bezpośredniość przekazu, a także język dzieła – prosty, naturalny, potoczny, jakże inny od słownictwa używanego tradycyjnie do opiewania bohaterskich, acz przegranych zrywów wyzwoleńczych i innych narodowych klęsk. Owa prostota i „zwyczajność” języka narratora, zderzona z drastycznością i dramatyzmem archiwalnych materiałów filmowych ilustrujących spektakl, robi na widzach niezwykłe wrażenie.

Data premiery: 2004 rok

Czas trwania: 67 minut

Reżyseria: Maria Zmarz-Koczanowicz

Zobacz książkę: „Pamiętnik z Powstania warszawskiego”

Zobacz spektakl:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *