Radosław (2013)

Film "Radosław"Zrealizowany w 2013 roku przez Małgorzatę Bramę, fabularyzowany film dokumentalny „Radosław” jest biografią Jana Mazurkiewicza ps. „Radosław” legendarnego dowódcyZgrupowania Radosław” walczącego w Powstaniu warszawskim, komendanta Kedywu. Początkowo był zastępcą Komendanta Kedywu gen. Fieldrofa ps. „Nil”, a od 1 lutego 1944 roku objął dowództwo Kedywu. W Powstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem, w skład którego wchodziły oddziały: Broda 53, Zośka, Parasol, Miotła, Pięść i Czata 49. Przeszedł szlak bojowy od Woli, poprzez Stare Miasto, ewakuację kanałami, na Czerniaków i ponownie kanałami na Mokotów. Został poważnie ranny 11 sierpnia, w czasie walk w rejonie ulic Okopowej i Stawki. 2 października 1944 roku został awansowany na pułkownika.

Po kapitulacji kontynuował działalność konspiracyjną, a po rozwiązaniu Armii Krajowej został delegatem na Obszar Centralny Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. 1 sierpnia 1945 roku, w pierwszą rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego, został aresztowany przez funkcjonariuszy UB. Zwolniony po miesiącu, stanął na czele tzw. Centralnej Komisji Likwidacyjnej AK. 8 września 1945 roku zwrócił się do AK-owców z apelem o ujawnienie się i skorzystanie z amnestii. 4 lutego 1949 roku został ponownie aresztowany. Poddano go długotrwałemu śledztwu próbując wymusić zeznania obciążające gen. Fieldorfa „Nila”. Skazany na dożywotnie więzienie, wyszedł na wolność w 1956 roku w wyniku amnestii, a w rok później został zrehabilitowany.

Film powstał w oparciu o relacje żyjących żołnierzy Zgrupowania Radosław. Zleceniodawcą powstania filmu był Związek Powstańców Warszawskich, przy współfinansowaniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Ministerstwa Obrony Narodowej. Patronat medialny nad produkcją objęły: TVP Historia, magazyn popularnonaukowy „Mówią Wieki”, Portal Filmowy „Kręci się”, zaś partnerami produkcji zostali Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Czas trwania: 43 minuty

Główne role:

Ireneusz Czop – ppłk Jan Mazurkiewicz ps. „Radosław”
Iwona Karlicka – Zofia Świeszcz-Łazor ps. „Zojda”
Paulina Gałązka – Wacława Jurczakowska ps. „Wacka”
Marta Ormaniec – Urszula Katarzyńska ps. „Ula”
Piotr Bondyra – Jan Maruszewski ps. „Janusz”
Janusz Brodacki – Henryk Kowal ps. „Henryk”
Marek Joński – Roman Staniewski ps. „Stanisław Kwiatkowski
Łukasz Gosławski – Edmund Baranowski ps. „Jur”
Robert Wieczorek – Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl”

Zobacz zwiastun filmu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *