NSZ w Powstaniu warszawskim

[ Strona informacyjna: Narodowe Siły Zbrojne ]

NSZ - Narodowe Siły Zbrojne

[ Brygada Świętokrzyska ] [ NSZ w Powstaniu warszawskim ]
[ Filmy ] [ Książki ] [ Muzyka ] [ Wykłady ]

Uczestnictwo Narodowych Sił Zbrojnych w Powstaniu warszawskim jest często marginalizowane. Nieznana jest dokładna liczba żołnierzy NSZ, którzy wzięli udział w Powstaniu warszawskim. Spowodowane jest to tym, że Narodowe Siły Zbrojne były organizacją szczególnie represjonowaną w czasach komunizmu i wielu członków NSZ bało się przyznać do należności do organizacji i walki. Relacji większości z nich już nie poznamy.

Warszawskie dowództwo NSZ nie zostało powiadomione o planowanym rozpoczęciu Powstania. Mogło to być spowodowane niechęcią NSZ do pomysłu wywołania walki w Warszawie, która według nich musiała skończyć się tragedią przy niewielkich szansach wobec sił niemieckich. Dowództwo AK mogło obawiać się, że NSZ podejmie starania o to żeby nie dopuścić do walk. Mimo tego, że NSZ nie popierało Powstania w warszawie, w momencie jego wybuchu stawiło się do walki.

NSZ niescalone oficjalnie zadeklarowało akces do Powstania 7 sierpnia. Największą zwartą jednostką NSZ, walczącą w Powstaniu, była Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana „Koło”, pod dowództwem ppłk Zygmunt Reliszko ps. Bolesław Kołodziejski. Grupa „Koło” podporządkowała się dowództwu obrony Starego Miasta.

Najsilniejszym walczącym w Powstaniu warszawskim uzbrojonym i zwartym oddziałem NSZ była sformowana 6 sierpnia Kompania NSZ „Warszawianka” pod dowództwem kpt. Piotra Zacharewicza ps. „Zawadzki”. W dniu utworzenia liczyła ok. 80 żołnierzy. Wchodziła w skład zgrupowania AKChrobry II” i w momencie zakończenia walk liczyła ok. 170 żołnierzy. Ponadto występowały pojedyncze drużyny i plutony NSZ w ramach większych zgrupowań AK. Ogółem w Powstaniu warszawskim wzięło udział według różnych źródeł od 740 do ok. 3,5 tys. żołnierzy NSZ.

Zobacz więcej: NSZ w Powstaniu warszawskim.

Dodaj komentarz