Amons Jan

Jan Amons – ur. 29 czerwca 1918 r. w Skarżycach k. Winnicy, podpułkownik Ludowego Wojska Polskiego, prokurator wojskowy. W czerwcu 1944 roku został szefem Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Lublinie. W 1948 roku awansowany do stopnia podpułkownika, w tym samym roku został prokuratorem Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Gdańsku, a od 1954 roku prokuratorem Prokuratury Wojsk Lotniczych.

Oskarżał w procesach politycznych, mimo iż nie posiadał pełnego wykształcenia prawniczego, skończył w 1939 roku jedynie jednoroczny kurs prawniczy dla prokuratorów i sędziów śledczych w Chabarowsku. Oskarżał polskich patriotów, którzy zostali następnie skazani na wyroki wieloletniego więzienia, a wielu z nich zamordowano.  Sprawy te nazywane są mordami sądowymi, ze względu na skazywanie ludzi na podstawie spreparowanych dowodów winy.

W 1954 roku został oddelegowany do ZSRS. Jego dalsze losy były nieznane do czasu, gdy odnalazł się syn Jana Amonsa. Andrij Amons jest emerytowanym prokuratorem wojskowym, jednym z najwybitniejszych badaczy zbrodni stalinowskich popełnionych na Ukrainie. Zajmował się masowymi grobami w Bykowni, gdzie leżą pomordowani polscy oficerowie z ukraińskiej list katyńskiej. Został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego za zasługi dla Polski. Andrij Amons ujawnił, że jego ojciec został prokuratorem na Syberii, a w latach 60. został skierowany na Ukrainę.

« Powrót do Leksykonu