Lis-Kula Leopold

Leopold Lis-KulaLeopold Lis-Kula – ur. 11 listopada 1896 na Podkarpaciu, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari. Pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych,. Już w wieku 16 lat, w czasie nauki w Rzeszowie zorganizował z kolegami tajną organizację wojskową. Po jej rozpadzie wstąpił do skautingu, gdzie nauczył się pracy nad sobą w służbie dla niepodległej Polski. W konspiracji wraz z kolegami ćwiczył tajniki walki podziemnej. W 1912 roku wstępuje do do organizującego się w Rzeszowie Związku Strzeleckiego, gdzie zwrócił na niego uwagę sam Józef Piłsudski.

W czasie I wojny światowej wyróżnił się już w pierwszych walkach pod Kielcami, gdzie dowodził 2. kompanią V batalionu Legionów. Został mianowany podporucznikiem, na akcie nominacyjnym widnieją podpisy Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. w czasie działań wojennych zdołał się nauczyć biegle francuskiego, w okopach uczył analfabetów i prowadził klub sportowy. W czasie urlopu w 1915 roku zdał egzamin dojrzałości. W roku 1917 odmówiwszy złożenia przysięgi wierności władzom austriackim został internowany. Jako obywatel austriacki, po rozwiązaniu Legionów znalazł się na foncie włoskim.

Po powrocie do Polski w roku 1918 zajął się tworzeniem polskich sił zbrojnych za frontem wschodnim. W wieku 22 lat został pierwszym Komendantem Placu POW w Kijowie. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą, niezwykle odważnym żołnierzem. Powierzano mu najtrudniejsze odcinki walki, w 1918 roku awansowany do stopnia majora. Brał udział w odsieczy Lwowa przeciwko wojskom ukraińskim. Nocą z 6 na 7 marca 1919 roku przeprowadził na czele polskich żołnierzy atak na zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Po zdobyciu Torczyna, 7 marca 1919 roku został ciężko ranny, i po kilku godzinach zmarł z upływu krwi. Pośmiertnie awansowany na pułkownika piechoty. Jego pogrzeb w Rzeszowie stał się wielką manifestacją polityczną.

Posłuchaj: „Ballada o płk. Leopoldzie Lisie-Kuli

« Powrót do Leksykonu