Staniszkis Witold Teofil

Witold Teofil Staniszkis – urodzony 20 grudnia 1880 r. w Mariampolu i zmarły 21 listopada 1941 roku w KL Auschwitz polski działacz społeczny i polityczny, agrotechnik i członek endecji. Staniszkis był także profesorem rolnictwa i uprawy roślin na SGGW w Warszawie.

Po ukończeniu biologii na UW studiował rolnictwo w Krakowie, angażował się w działalność niepodległościową (członek „Zet”), członek Towarzystwa Oświaty Narodowej. Od 1905 roku Witold Teofil Staniszkis był w szeregach Ligi Narodowej i Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, a także wyróżniał się jako jeden z przywódców Zjednoczenia Narodowego.

Podczas I wojny światowej sprawował urząd zastępcy burmistrza Kutna i nieprzerwanie przez 16 lat (1919-1935) posła, z ramienia Związku Ludowo-Narodowego. Witold Teofil Staniszkis był także profesorem SGGW, gdzie specjalizował się w uprawie roślin i w chemii rolnej, od 1927 roku był radnym warszawskim.

W czasie II wojny światowej jeden z członków konspiracji w obozie Stronnictwa Narodowego – po upadku Warszawy został aresztowany nocą, z 17 na 18 maja 1941 roku i trafił do Pawiaka. Następnie 23 lipca przetransportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wraz z m.in. Romanem Rybarskim, gdzie jeszcze w tym samym roku został zamordowany przez niemieckich nazistów.

« Powrót do Leksykonu