Jakubowska Aleksandra

Aleksandra Jakubowska – wiceminister kultury i szef gabinetu politycznego premiera w rządzie Leszka Millera. Była członkiem PZPR, doświadczenie dziennikarskie zdobyła w „Sztandarze Młodych”, gdzie pracowała w latach 1977 – 1981 oraz w „Przyjaciółce”. W 1987 roku została zatrudniona w „Dzienniku Telewizyjnym”. W 1991 roku odeszła z TVP, manifestacyjnie zabierając torebkę na wizji ze studia „Wiadomości”. Był to protest przeciwko zastąpieniu Andrzeja Drawicza przez Mariana Terleckiego.

Przeniosła się do „Kuriera Polskiego”, gazety, która od 1957 roku była organem prasowym koncesjonowanego Stronnictwa Demokratycznego.  To właśnie „Kurier, w 1991 roku opublikował serię artykułów autorstwa Jacka Podgórskiego (oficera UOP), wymierzonych w Porozumienie Centrum i braci Kaczyńskich. W „Kurierze” Aleksandra Jakubowska została szefem reporterów. Współtworzyła też warszawskie Radio Kolor.

Jako sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury w rządzie Leszka Millera, nadzorowała m.in. pracę nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, co stało się później przedmiotem zainteresowania komisji śledczej badającej tzw. aferę Rywina (w związku ze zniknięciem z projektu nowelizacji ustawy słów „lub czasopisma”).

« Powrót do Leksykonu