Szaniawski Józef

Józef Szaniawski – ur. 4 października 1944 r. we Lwowie, zm. 4 września 2012 r. w Tatrach, polski politolog, doktor historii, sowietolog, dziennikarz, ostatni więzień polityczny PRL. Od 1973 roku nawiązał konspiracyjną współpracę z Radiem Wolna Europa, któremu przekazał wiele depesz nieocenzurowanych jeszcze przez władze komunistyczne.

Działał przeciw wpływom sowieckim w Polsce i na rzecz integracji Polski z NATO. W 1985 roku został wykryty przez WSW i SB, aresztowany i fałszywie oskarżony o współpracę z CIA. Sąd wojskowy skazał go na 10 lat pozbawienia wolności, wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 roku. Był pełnomocnikiem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, organizując kampanię o przywrócenie mu dobrego imienia.

Publikował m.in. w „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej”, „Naszym Dzienniku” i tygodniku Wprost. Wykładowca takich uczelni jak Uniwersytet Warszawski i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Współpracował przy tworzeniu kilku filmów historycznych dla Telewizji Polskiej i Telewizji Trwam. Był autorem wielu audycji radiowych. Krytycznie podchodził do ustaleń przyczyn katastrofy smoleńskiej, otwarcie mówił o zamachu. 4 września 2012 roku zmarł tragicznie w Tatrach.

« Powrót do Leksykonu