Kukliński Ryszard

Ryszard KuklińskiRyszard Kukliński, oficer Ludowego Wojska Polskiego w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najtajniejszych dokumentów dotyczących Polski, ZSRS i Układu Warszawskiego.

Dokumenty te dotyczyły między innymi planów ZSRS użycia broni nuklearnej, danych technicznych najnowszych sowieckich broni m.in. czołgu T-72 i rakiet Strzała-2, rozmieszczenia radzieckich jednostek przeciwlotniczych na terenach Polski i NRD, metod stosowanych przez Armię Sowiecką w celu uniknięcia namierzenia jej obiektów przez satelity szpiegowskie, planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i wielu innych.

Źródło: Wikipedia

Polska Rzeczpospolita Ludowa, jako kraj założony i rządzony przez sowieckich komunistów (rękami współpracującymi z nimi polskich zdrajców), był strukturą antypolską. Mordowano tu po wojnie polskich bohaterów wojennych, tępiono patriotyzm i próbowano fałszować historię. Polakom ograniczano wolność słowa i przemieszczania się. W 1968 roku zarządzeniem ZSRS wojska Układu Warszawskiego – zatem i polskie – najechały na Czechosłowację, w której rozwijał się wyzwoleńczy zryw. W 1981 roku przeciwko ruchowiSolidarności” wysłano do walki polskie wojsko.

Docelowym planem ZSRS była wojna, której placem miały być tereny Polski (to zrozumiałe: przecież wojna we własnym państwie przynosi jedynie straty). W grę wchodziło użycie tu broni nuklearnej. Tymczasem w Ludowym Wojsku Polskim znalazł się człowiek, który chciał tym planom się przeciwstawić. Na początku lat siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z wrogiem ZSRSStanami Zjednoczonymi, przekazując wywiadowi tego kraju cenne informacje.

Możliwe, że działania Ryszarda Kuklińskiego zapobiegły zamianie tzw. zimnej wojny (wyścigu zbrojeń między USA a ZSRS rozpoczętym po II WŚ) w trzecią wojnę światową. W takiej wojnie Polska będąca w bloku komunistycznym stałaby się wrogiem zachodniego świata i niechybnie poniosłaby niewyobrażalne konsekwencje.

Niezależnie od tego jak ocenia się skutki działań Kuklińskiego, ewidentne są jego motywacje. Działał przeciwko PRL, a więc dla wolnej Polski. Przeciwko ZSRS, a więc dla wyzwolenia.

Przez propagandę PRL, a później przez mocną w III RP postkomunę, został wyklęty niczym walczący po wojnie z komunistami żołnierze. Nazywanie w Polsce zdrajcą kogoś, kto szkodził rządom sowietów w normalnych czasach można by uznać za żarty. Dziś to jednak żarty nie są: antypolska propaganda trwa.

Z0bacz:

FilmGry wojenne

Film dokumentalny TVP nt. Kuklińskiego: http://www.youtube.com/watch?v=p_6Rbq2wmCk

Józef Szaniawski nt. Kuklińskiego: http://www.youtube.com/watch?v=TDB9XdYPJOE

Dodaj komentarz