Kalendarz antykomunistyczny
[zobacz również: Żołnierze Wyklęci]
Najgłośniejsze protesty i wystąpienia antykomunistyczne w Polsce po zakończeniu ery stalinizmu:
1956 (czerwiec) – „Poznański czerwiec”, „wydarzenia poznańskie” – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne. Miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu, zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję. 100 tys. protestujących. 58 zabitych.
1968 (marzec) – demonstracje studenckie, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu, brutalnie rozbite przez oddziały MO i ORMO.
1970 (grudzień) – „wydarzenia grudniowe” – „masakra na Wybrzeżu” – bunt robotników w Polsce w dniach 14-22 grudnia (demonstracje, protesty, strajki, wiece, zamieszki) głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu, stłumiony przez milicję i wojsko. 45 zabitych, ok. 1060 rannych Zobacz również: Czarny czwartek.
1971 (6 października) – wysadzenie w powietrze auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu przez braci Kowalczyków (w proteście przeciwko krwawemu stłumieniu przez władze robotniczych protestów na Wybrzeżu w czasie wydarzeń grudnia ’70. Następnego dnia, 7 października, miała się w tym pomieszczeniu odbyć uroczysta akademia z okazji Dnia Milicjanta).
1976 (czerwiec) – strajkuje ponad 100 zakładów pracy, m.in. w Radomiu, Warszawie (Ursus) i Płocku. Łącznie ok. 80000 ludzi.
1980 (lipiec) – pierwsze strajki w Lublinie i Świdniku zapoczątkowujące erę Solidarności.
1980 (sierpień) – strajki na Wybrzeżu. W sierpniu 1980 narodził się, trwający 15 miesięcy okres względnej wolności w komunistycznym państwie i powstał ruch robotniczy, ruch społeczny, który wkrótce przeistoczył się w 10-milionowy NSZZ Solidarność. Okres zakończony wprowadzeniem stanu wojennego.
1981 (16 grudnia) – strajk w kopalni Wujek – masakra górników strajkujących (strajk okupacyjny) przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych.
1982 (31 sierpnia) – największe manifestacje zorganizowane przez Solidarność w stanie wojennym. Największe rozmiary przybrały one w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie. W Lubinie na dolnym Śląsku doszło do walk ulicznych. W wyniku niezwykle brutalnej akcji ZOMO zginęło kilka osob.
1984 (3 listopada) – pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki przerodził się w manifestację antykomunistyczną.
1988 (sierpień) – fala strajków jakie wybuchły wiosną i latem 1988 w polskich zakładach i przedsiębiorstwach. Pośrednio doprowadziły do podjęcia próby porozumienia władz komunistycznych i opozycji w ramach obrad Okrągłego Stołu.