Afera Petera Vogla (1999)

[Powrót do afer III RP]

Afera Petera Vogla.

Peter Vogl, którego prawdziwe nazwisko brzmi Piotr Filipczyński, znany również jako Piotr Filipkowski, urodził się w 1954 roku w Warszawie. W wieku 17 lat, podczas napadu rabunkowego zabił kobietę, za co został skazany na 25 lat więzienia. Rada Państwa złagodziła mu wyrok do 15 lat, ale w 1979 roku wyszedł na wolność. Nie jest jasne co spowodowało jego zwolnienie z więzienia, prawdopodobnie było to związane z działaniem jego ojca, tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Tadeusz” i wysoko postawionego w PRL dyplomaty.

W 1983 roku, jeszcze w czasie trwania stanu wojennego, otrzymał paszport od władz PRL i wyjechał z Polski. Prawdopodobnie został zwerbowany przez służby specjalne PRL. Przebywał w Niemczech, gdzie zmienił nazwisko, a następnie w Szwajcarii. Pracował w szwajcarskich bankach Coutts Bank i EFG Bank. Od 1987 roku poszukiwany był w Polsce listem gończym, mimo tego w drugiej połowie lat 90. przebywał w kraju i często gościł w Sejmie.

W 1998 roku został aresztowany w Szwajcarii i w wyniku ekstradycji przekazany do Polski. W lipcu 1999 roku wszczęta została wobec niego budząca kontrowersje procedura ułaskawienia ze strony minister Suchockiej, zakończona ułaskawieniem w trybie nadzwyczajnym przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Jak ujawniono podczas późniejszego śledztwa podczas pracy w szwajcarskich bankach obsługiwał klientów z Polski, na których konta wpływały pieniądze z łapówek. Były to często konta polskiej politycznej elity, zwłaszcza związanej z lewicą. Stąd wziął się przydomek Petera Vogla – „kasjer lewicy”. Udowodnione zostało, że łapówki spływały od znanego lobbysty Marka Dochnala.

Znane są powiązania Vogla z polskimi politykami, bywał on na przyjęciach z udziałem polskich prokuratorów i policjantów. Jak ustaliła prokuratura, jedno z takich spotkań zorganizowano w pubie na warszawskiej Starówce kilka miesięcy przed zatrzymaniem Vogla w Szwajcarii. Byli na tej imprezie wysocy rangą policjanci i prokuratorzy. Wielu z nich znało przeszłość Vogla, jak twierdzą świadkowie plotkowano o tym podczas spotkania.

Vogel jest krewnym Ireny Popoff, byłej oficer wywiadu i rzecznik UOP w czasie, gdy kierowali nim Jerzy Konieczny i Gromosław Czempiński. Gdy zaś Vogl starał się o prezydencką łaskę, jego adwokatem był Andrzej Sandomierski, nadworny prawnik Aleksandra Kwaśniewskiego.

W 2006 roku polski prokurator złożył do Szwajcarii kilka wniosków o ujawnienie informacji o kontach, co do których istnieją podejrzenia, że były wykorzystywane do transferowania łapówek. W latach 2002-2006 pośredniczył w dostarczaniu szwajcarskiego sprzętu kryptograficznego dla polskiej łączności rządowej. Peter Vogl 24 marca 2008 roku został zatrzymany przez CBŚ.

W lipcu 2010 roku rozważana była ewentualność jego uwolnienia, co nastąpiło wkrótce potem. W 2012 roku zostały mu postawione zarzuty związane z pomocą przy ukrywaniu dochodów Marka Dochnala.

Dodaj komentarz