Passent Daniel

Daniel Passent – polski dziennikarz i dyplomata żydowskiego pochodzenia, były ambasador Polski w Chile, wieloletni felietonista tygodnika Polityka. Pochodzi z rodziny komunistycznej, jego rodzice, który zginęli w czasie II wojny światowej, według akt SB należeli do KPP. Daniel Passent ocalał z Holokaustu ukrywany przez polską rodzinę. Po wojnie wychowywał się w rodzinie wujostwa, również komunistów. Jakub Prawin, wujek Passenta, który go wychowywał. wstąpił do Armii Czerwonej, przeniesiony do LWP, gdzie służył jako politruk współpracujący z NKWD, w 1950 roku został prezesem NBP.

Sam Daniel Passent został pozyskany przez bezpiekę do współpracy 1961 roku, na zasadzie dobrowolności. Pracował wtedy w „Polityce” już od dwóch lat. W 1964 roku został przekwalifikowany z kontaktu operacyjnego o pseudonimie „Daniel” na tajnego współpracownika o pseudonimie „John”. Dostarczał wywiadowi PRL informacji o cudzoziemcach i przyjmował za to pieniądze. Donosił jednak nie tylko na cudzoziemców. Jedną z osób, na którą złożył donos był znany krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński. Został wyrejestrowany w 1970 roku. W 1982 roku był jednym z gorętszych pochlebców stanu wojennego na łamach „Polityki”.

W III Rzeczpospolitej w latach 1996-2001 był ambasadorem polskim w Chile, został odznaczony przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jest uznanym autorem książek i dziennikarzem oraz komentatorem polityki zagranicznej. Jacek Kaczmarski zadedykował mu piosenkęMarsz intelektualistów”, którą napisał dla tych, którzy „swoją inteligencją i swoim wykształceniem zdecydowali się służyć reżimowi wojskowemu w Polsce”.

« Powrót do Leksykonu