Bronisław Komorowski – gaz łupkowy

[ Afery ] [ Biografia ] [ Errata do biografii ] [ Cytaty ] [ Gafy ] [ Komorowski a WSI ] [ Kontrowersje ] [ Ortografia ]
[ Otoczenie ] [ Pochodzenie ] [ Przesłuchanie ] [ Rodzina ] [ Wpadki ] [ Wybory ] [ Życiorys ] [ Linki ]

Bronisław Komorowski

[ Bronisław Komorowski – strona informacyjna ]

W 2010 roku, podczas spotkania ze studentami London School of Economics głos w sprawie gazu łupkowego zabrał kandydujący na prezydenta Bronisław Komorowski: „Eksploatacja gazu łupkowego musiałaby oznaczać zastosowanie metod odkrywkowych jak w przypadku węgla brunatnego, a zatem byłaby to dewastacja obszarów krajobrazowych Polski.” Jak zgodnie podkreślają specjaliści, gazu łupkowego nie wydobywa się metodą odkrywkową. Zastosowanie tej metody spowodowałoby ulotnienie się gazu, który kryje się w szczelinach skalnych.

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości wypowiedź ta była spowodowana albo brakiem wiedzy na ten temat, lub powtarzaniem twierdzeń Gazpromu, czyli prowadzeniem polityki uzależniania Polski od dostaw gazu z Rosji. Gaz łupkowy, którego Polska ma największe złoża w Europie, określany jest często jako „największa nadzieja krajowej energetyki” i szansa na uniezależnienie Polski od rosyjskich dostaw.

W sierpniu 2014 roku, prezydent Bronisław Komorowski podpisał jednak nowelizację prawa geologicznego i górniczego dotyczącą wydobycia gazu z łupków. Dzięki nowelizacji ustawy, badania geofizyczne będzie można prowadzić bez konieczności ubiegania się o osobną koncesję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *