Bronisław Komorowski – Romuald Szeremietiew

[ Afery ] [ Biografia ] [ Errata do biografii ] [ Cytaty ] [ Gafy ] [ Komorowski a WSI ] [ Kontrowersje ] [ Ortografia ]
[ Otoczenie ] [ Pochodzenie ] [ Przesłuchanie ] [ Rodzina ] [ Wpadki ] [ Wybory ] [ Życiorys ] [ Linki ]

Bronisław Komorowski

[ Bronisław Komorowski – strona informacyjna ]

W rządzie Jerzego Buzka, gdy ministrem obrony narodowej był Janusz Onyszkiewicz, a następnie Bronisław Komorowski wiceministrem w MON był Romuald Szeremietiew, który odpowiedzialny był za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Stawiał na uzbrajanie wojska w oparciu o polski przemysł, co ścierało się z interesami innych grup w ministerstwie, którzy mieli korzyść w kupowaniu broni za granicą. Rozpoczęło to szukanie tzw. haków na Romualda Szeremietiewa, a jego inwigilację przez WSI zlecił ówczesny minister obrony narodowej Bronisław Komorowski.

W lipcu 2001 roku dziennik Rzeczpospolita napisał, że asystent Szeremietiewa Zbigniew Farmus żądał od firm zbrojeniowych łapówek w imieniu szefa. Pisano też, że Szeremietiew wydawał więcej niż zarabiał i kupił m.in. okazały dom pod Warszawą. Oskarżany o korupcję przy przetargach, został odwołany ze swojej funkcji wiceministra obrony narodowej. Jednym z oskarżeń wobec Romualda Szeremietiewa było bezprawne dopuszczenie jego asystenta Zbigniewa Farmusa do tajemnic państwowych. Zbigniew Farmus został zatrzymany na promie do Szwecji, podczas spektakularnej akcji, w świetle kamer telewizyjnych.

Po 9 latach dochodzenia sprawiedliwości w sądzie, Romuald Szeremietiew został uniewinniony z prawie wszystkich postawionych mu zarzutów, oprócz spraw przetargu na centralę telefoniczną dla MON oraz zakupu samochodów osobowych (te dwa zarzuty się przedawniły). Bronisław Komorowski, który w momencie, gdy pełnił już obowiązki prezydenta miał być w tej sprawie przesłuchiwany przed sądem, do czego jednak nie doszło. Bronisław Komorowski wymówił się od przesłuchania, twierdząc, że jest ono niemożliwe, ponieważ jest on najwyższym reprezentantem władzy wykonawczej. Sąd uniewinnił Szeremietiewa i od zarzutu dopuszczenia asystenta do tajemnic państwowych . Jak wskazywała obrona, to minister obrony narodowej Bronisław Komorowski odpowiadał za ochronę tajemnic MON, a nie wiceminister.

Warto zaznaczyć, że Bronisław Komorowski oświadczył, że jeżeli Romuald Szeremietiew okaże się niewinny, to on sam odejdzie z polityki.

Zobacz też inne afery związane z Bronisławem Komorowskim.

Dodaj komentarz